Об’ява
Головної Пластової Булави
про відзначення 100-ліття Пласту на Закарпатті
Прийнята на сходинах Пленуму ГПБ
12 грудня 2020 р.
СКОБ!
Повноцінна історія української скаутської організації Пласт на Закарпатті починається, коли вихованець д-ра Олександра Тисовського (одного із засновників Пласту, викладача Львівської академічної гімназії) Володимир Комаринський на запрошення професора Андрія Дідика провів першу гутірку для учнів Берегівської гімназії. Сталося це в неділю, 11 грудня 1921 року. Другові Володимирові було тоді лише 15 років.
Протягом наступних кількох років Пласт на Закарпатті розвинувся настільки потужно, що гуртки були засновані у всіх більших містах: Ужгород, Мукачево, Перечин, Хуст, Тячів, Рахів, Великий Березний, і охопив близько 1 тисячі членів. А вже від 1929 року почала діяти структура Село-Пласту, покликана залучити до українського скаутингу не лише гімназійну, а й сільську молодь.
Пластуни брали активну участь у громадському та політичному житті Карпатської України. Вони були активними учасниками з’їздів народовецької (патріотичної) молоді в Ужгороді та Мукачеві, брали участь у з’їздах «Просвіти», організували просвітницькі кампанії у селах. Брали активну участь у підготовці виборів до Сойму Карпатської України, працювали на різних ланках в уряді, а пластун Вікентій Шандор став представником Уряду Карпатської України в Празі. Пластовий курінь «Нова сцена» під проводом братів Євгена та Юрія Шерегіїв перетворився у професійний театр. Пластова молодь першою стала до лав «Карпатської Січі».
Сьогодні Пласт на Закарпатті активно працює, розвивається та поширює Пластову Ідею по цілому краю — від Ужгорода до Рахова.
Поглиблюючи знання про розвиток Пласту на Закарпатті, ми відкриваємо Закарпатський Пласт для пластунів цілого світу. Популяризація Пласту на Закарпатті та його історії приверне увагу пластового і позапластового загалу до історії та діяльності організації, її чільних діячів тощо.
В імені Головної Пластової Булави оголошуємо 2021 рік роком 100-ліття Пласту на Закарпатті. Звертаємось до країв та всіх пластових осередків, а також до пластових виховників з рекомендацією:
- присвячувати свої заходи до 100-ліття Пласту на Закарпатті,
- поширювати відомості про пластунів та про визначні події Пласту на Закарпатті,
- вивчати історію Карпатської України та її діячів-пластунів,
- організовувати спільні онлайн та офлайн заходи, у тому числі й за участю теперішніх закарпатських пластунів,
- досліджувати історію Закарпатського Пласту, збирати фото, статті та інші архівні матеріяли, готувати публікації для різних видань та в інтернеті,
- заохочувати новацтво та юнацтво здавати відповідні вмілості до 100-ліття Закарпатського Пласту.
Сильно! Красно! Обережно! Бистро!
Головна Пластова Булава
Новини
![Пластуни були запрошені на зустріч з Послом України у Великій Британії Валерієм Залужним](https://plast.global/wp-content/uploads/2024/07/453152763_7820259454718853_4307578782185513761_n-768x512.jpg)
Пластуни були запрошені на зустріч з Послом Україн...
![У Варшаві після довгого часу іменовано пластунок-вірлиць](https://plast.global/wp-content/uploads/2024/07/452506846_894340639395355_2300714917748616449_n-768x533.jpg)
У Варшаві після довгого часу іменовано пластунок-в...
![Відбулась літня зустріч пластунів та пластунок куренів УСП/УПС “Чорноморці” та “Чорноморські хвилі”](https://plast.global/wp-content/uploads/2024/07/452564692_894812846020051_605777071511258044_n-768x512.jpg)